Niemiecki plan leczenia
Wniosek o refundacje leczenia protetycznego
Około 90% wszystkich mieszkających lub pracujących w Niemczech jest ubezpieczonych w państwowych kasach chorych (tzw. „gesetzliche Krankenkasse”). Niemieckie państwowe kasy chorych refundują leczenie protetyczne według ściśle określonych zasad.
Podstawą wniosku o refundacje zabiegów protetycznych z niemieckiej kasy chorych jest plan leczenia i kosztów – tzw. „Heil- und Kostenplan” – przygotowany według niemieckich standardów. Dentysta wpisuje do tego planu, jakich jest stan uzębienia pacjenta, jakie są przewidziane świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego i jaka terapia jest zaplanowana.
Niezależnie od tego czy leczenie protetyczne ma być przeprowadzone w Niemczech czy w Polsce, to aby otrzymać za nie zwrot kosztów należy przed rozpoczęciem leczenia złożyć wniosek o akceptację planu leczenia w niemieckiej kasie chorych pacjenta. Kasa chorych może odrzucić wniosek ze wzgledów formalnych, jesli np. brakuje w nim istotnych informacji lub plan leczenia został nieprawidłowo wypełniony (w sposób odbiegajacy od niemieckich standardów).
Jeżeli plan został przygotowany właściwie to kasa chorych może zaakceptować „Heil- und Kostenplan” od razu lub wysłać najpierw pacjenta do niemieckiego rzeczoznawcy w celu badania kontrolnego uzębienia i sprawdzenia celowości planowanego leczenia pod kątem wnioskowanych świadczeń ubezpieczeniowych.
Dopiero po pisemnej akceptacji planu leczenia i potwierdzenia kwoty refundacji przez niemieckie ubezpieczenie można wykonać leczenie protetyczne bez ryzyka utraty dopłaty.
Formularz planu leczenia protetycznego
Od roku 2023 wnioski o refundacje przygotowane przez niemieckie praktyki dentystyczne są przekazywane do kas chorych wyłącznie w formie elektronicznej. Dla pacjentów planujących leczenie protetyczne w Polsce akceptowany jest prawidłowo wypełniony formularz, wysyłany do kasy drogą pocztową lub jako skan.
Formularz, na podstawie którego pacjenci wnioskują o refundację u niemieckich kas chorych, zawiera przegląd jamy ustnej pacjenta, propozycję standardowego i planowanego planu leczenia protetycznego, wnioskowane świadczenia i szacunkowy kosztorys.
W przeznaczonych do tego celu polach formularza umieszcza się specjalne symbole odpowiadające w/w informacjom .
Wypełniony i podpisany przez lekarza plan leczenia jest wysyłany do kasy chorych pacjenta, w celu zatwierdzenia refundacji.
Kasa chorych sprawdza plan pod względem formalnym i albo go zatwierdza od razu albo włącza do decyzji swojego rzeczoznawcę do zbadania prawidłowosci opisu stanu uzębienia ze stanem faktycznym i zasadności wnioskowanych świadczeń.
Dodatkowy bonus
Pacjenci regularnie przeprowadzający przeglądy jamy ustnej i poddający się leczeniu stomatologicznemu, mogą liczyć na dodatkowe bonusy, które stanowią nawet dodatkowe 15 procent ustalonej przez kasę chorych dopłaty za świadczenie protetyczne.
Lekarz dentysta potwierdza wizyty kontrolne w specjalnej książeczce bonusowej (tzw. „Bonusheft”).
W celu uzyskania dodatkowego bonusu należy przy wniosku o refundacje dołączyć książeczkę bonusową do planu leczenia i kosztów.
Wniosek o refundacje
Potrzebna pomoc w przygotowaniu niemieckiego planu leczenia stomatologicznego?
Wniosek o refundacje leczenia periodontologicznego
Zapalenie przyzębia (paradontoza) wymaga leczenia, jeśli głębokość kieszonki dziąsłowej wynosi 4,0 milimetry lub więcej. Aby niemieckie ubezpieczenie zdrowotne pokryło koszty leczenia periodontologicznego, przed rozpoczęciem leczenia należy złożyć do kasy chorych pacjenta pisemny wniosek podpisany przez lekarza dentystę.
Wniosek składa się z dwustronicowego formularza, w którym muszą być określone stadium i stopień zaawansowania choroby oraz czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca czy palenie tytoniu. Formularz obejmuje szczegółową dokumentacje badań przyzębia dla każdego pojedynczego zęba (głębokość kieszonek dziąsłowych, zanik kości, rozchwianie zębów itp.). Dla każdego zęba ustalana jest też koncepcja leczenia i rokowanie.
W zależności od zaawansowania choroby przewiduje się terapię przeciwinfekcyjną, antybiotykoterapię lub interwencję chirurgiczną.
Wypełniony i podpisany przez lekarza plan leczenia periodontologicznego jest wysyłany do kasy chorych pacjenta, w celu zatwierdzenia refundacji. Kasa chorych sprawdza wniosek pod względem formalnym i albo go zatwierdza od razu albo włącza do decyzji swojego rzeczoznawcę do sprawdzenia zasadności wnioskowanych świadczeń.
Pytania i odpowiedzi
Dalsze informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Wniosek o refundacje leczenia ortodontycznego
Refundacja leczenia ortodontycznego przez niemieckie kasy chorych jest przewidziana dla dzieci do lat 18. Dotacja wynosi 80% powstałych kosztów, a w przypadku pozytywnego wyniku kasa chorych zwraca też pozostałe 20%, czyli leczenie jest refundowane w 100%. Przy czym zwrot następuje według stawek niemieckich, które mogą być niższe od honorarium polskich stomatologów.
Aby niemieckie ubezpieczenie zdrowotne pokryło koszty leczenia ortodontycznego, przed rozpoczęciem leczenia należy złożyć do kasy chorych pisemny wniosek (tzw. „KFO-Behandlungsplan”) podpisany przez lekarza ortodontę.
Wniosek składa się z formularza, w którym muszą być określone: kwalifikacja choroby, diagnoza i przewidziana terapia. Wniosek zawiera przewidziane zabiegi ortodontyczne (według niemieckich standardów) jak i ich ilość.
Wypełniony i podpisany przez lekarza ortodontę plan leczenia ortodontycznego jest wysyłany do kasy chorych pacjenta, w celu zatwierdzenia refundacji.
Kasa chorych sprawdza wniosek pod względem formalnym i albo go zatwierdza od razu albo włącza przed podjęciem decyzji swojego rzeczoznawcę w celu sprawdzenia zasadności wnioskowanych świadczeń.
+48 516 164 639
Pn.-Pt. 13:00-17:00